Niezwykła żywotność systemu

Instalacja fotowoltaiczna może być funkcjonalna i efektywna nawet do 30 lat!

Z całą pewnością każdy z nas, inwestując swoje pieniądze np. w dobry sprzęt gospodarstwa domowego, oczekuje, iż będzie on na tyle niezawodny, że będzie w stanie służyć nam jak najdłużej bez konieczności ciągłych wizyt w serwisach naprawczych. Tego samego użytkownicy innowacyjnych metod pozyskiwania energii oczekują od instalacji fotowoltaicznych, a producenci paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych podzespołów instalacji, przykładają ogromną wagę do zapewnienia swoim produktom najwyższej jakości wykonania i funkcjonalności.

W większości przypadków gwarancja udzielana jest przez producentów paneli fotowoltaicznych na okres 10 lat w kategorii wszelkich wad materiałowych i wykonania produktu, oraz 25 lat gwarancji mocy, która nie oznacza, iż po upływie 25 lat panele przestaną funkcjonować, gdyż na dzień dzisiejszy istnieją już instalacje fotowoltaiczne mające 30 lat i wciąż są niezwykle efektywne. Zakłada się, że po 25 latach działania moc modułów fotowoltaicznych znajdować się będzie na poziomie 80% ich mocy początkowej, przyjmując spadek średnio 1-1,5% mocy modułów rocznie. Biorąc pod uwagę korzyści finansowe i ekologiczne oraz ilość energii przetworzonej ze słońca przez ponad ćwierć wieku, jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji dla naszych domów oraz firm!

Przez fakt, iż panele fotowoltaiczne wystawiane są na działanie zróżnicowanych czynników pogodowych przez kilkadziesiąt lat, producenci, by móc zagwarantować ich wytrzymałość i możliwie jak największą niezawodność, poddają je szerokiej gamie testów – jednym z tych bardziej ekstremalnych jest test odporności na gradobicie – stosowane są kulki gradu o średnicy 2,5 cm, które są nakierowywane na panele z odległości 1 m z prędkością 23 m/s – w przyrodzie takie gradobicia są niezwykle rzadkie. Testy wykazują również, że 1m2 paneli fotowoltaicznych jest w stanie wytrzymać nacisk niemal pół tony ciężaru!

A jak wygląda sytuacja w przypadku falownika? Zdecydowanie jest to urządzenie, które ma istotny wpływ na efektywność całej instalacji. Producenci na ogół udzielają 5-letniej gwarancji na falowniki, jednak ci, którzy są bardziej pewni wytrzymałości swoich produktów, za niewielką dopłatą są skłonni tą gwarancję przedłużyć. Praktyka jednak pokazuje, że dobrze eksploatowany falownik może pracować nawet 30 lat.